ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Зарплатна картка для працівників: тягар чи можливості?

зарплатна картка

Ми часто чуємо (а іноді й самі говоримо), що рівень фінансової грамотності нашого населення невисокий. З чим це пов’язано? Частково – з відносно невеликим (якщо порівнювати з Заходом) періодом існування фінансової сфери. Але більшою мірою – з нашим власним небажанням вивчати ті можливості, які фінансова сфера нам надає. Звичайно, такі знання поки не є життєво необхідними, але їх наявність може істотно спростити багато речей. Як же їх придбати?

Самостійний вибір

До тих пір, поки основи фінансової грамотності не будуть навчати в школі, доведеться надіятись на самоосвіту, причому – практичну. Почати можна з найпростішого – з зарплатної карти. Можливості з’являються вже на першому етапі – при отриманні. Як зазвичай отримують зарплатну картку?

Керівництво (або бухгалтерія) повідомляє співробітників, що зарплата буде виплачуватися на карти і просить заповнити анкети для їх оформлення. Вибір банку зазвичай залишається за керівництвом і залежить від особистих симпатій по відношенню до тієї чи іншої банківської установи, або ж від зобов’язань компанії, пов’язаної, наприклад, з отриманням кредиту. Між тим, вибрати банк може і окремий співробітник, у якого є особиста пластикова карта, і він не хоче отримувати ще одну.

Згідно Закону України «Про оплату праці» за особистою письмовою заявою співробітника зарплата може виплачуватися через установу банку, на вказаний співробітником рахунок, при цьому оплата витрат по перерахуванню коштів здійснюється за рахунок роботодавця. Поки такі випадки зустрічаються в середовищі топ-менеджерів, які, працюючи в різних компаніях, отримують заробітну плату на одну і ту ж свою особисту картку, не прив’язану до зарплатних проектів очолюваних ними компаній.

Рядові співробітники до використання такого свого законного права практично не вдаються, тому що не зважуються долати залежність від волі роботодавця. Однак, те, що не наважується зробити окремий співробітник, може зробити трудовий колектив, адже, якщо значна частина співробітників виявляє бажання отримувати зарплату в конкретному банку, роботодавцю може виявитися дешевше перевести в нього виплату зарплати всієї компанії.

Зустрічаються випадки, коли трудовий колектив принципово заперечує проти введення зарплатних карт (найчастіше таке буває на підприємствах бюджетної сфери). Відмова від карт зазвичай аргументують проблемами з отриманням готівки, з бажанням отримувати зарплату в касі («так надійніше»). Відмова людей можна зрозуміти – дуже мало хто з нас з радістю сприймають нове, але разом з тим потрібно пам’ятати, що розвиток не може стояти на місці, і якщо б ми не міняли своє життя, то досі б жили первісним ладом.

Готівка чи зарплатна картка?

Зарплатна картка має ряд значних переваг:

 • Захищеність грошових коштів – у разі втрати картки, гроші не втрачаються, так як була би втрачена готівка;
 • Відсутність прив’язки до місця отримання зарплати – в разі знаходження у відпустці, на лікарняному, у відрядженні працівник отримує зарплату разом з усіма;
 • Можливість швидкої передачі грошових коштів в екстрених випадках;
 • Конфіденційність при отриманні зарплати;
 • При звільненні зарплатна картка може залишитися у співробітника і використовуватися, як особиста дебетна, але на умовах, передбачених банком для особистих карток.

Крім того, зарплатна картка надає своєму власникові цілий ряд можливостей:

 • Нарахування відсотків на залишок дозволяє отримати хай і невеликий, але додатковий дохід.
 • SMS-інформування про зняття та зарахування на картку допомагає контролювати рухи по картковому рахунку;
 • Депозитні програми. Найчастіше виражаються в оформленні в пакеті з кредитною картою накопичувального депозитного вкладу (іноді з підвищеною відсотковою ставкою).
 • Кредитування у вигляді безкоштовного випуску кредитної картки або шляхом встановлення кредитного ліміту на зарплатну карту. Розмір ліміту залежить від рівня заробітної плати.
 • Інтернет-банкінг. Іншими словами – «клієнт-банк», але для фізичних осіб. Сучасні системи інтернет-банкінгу дозволяють отримувати виписки за своїми картками, оплачувати послуги мобільного зв’язку, проводити різні платежі, відкривати депозити та багато іншого.
 • Договірне списання. За письмовою заявою власника зарплатної картки, в обумовлені терміни банк проводить безготівкові платежі з картки. Це може бути поповнення депозитного вкладу, оплата кредиту, оплата комунальних та інших регулярних платежів. Така послуга є вкрай зручною, тому що дозволяє проводити операції без візиту власника карти в банк, крім того, зникає ризик несвоєчасного платежу.

Список вищеперелічених послуг може змінюватись в різних банках, і може бути однією з умов при виборі банку для реалізації зарплатного проекту.

Крім того, слід пам’ятати і про одну з найважливіших можливостей карти – безготівкові розрахунки в торговельних точках, завдяки якій відпадає необхідність носіння готівкових грошей. Крім безпосередньо розрахунків, карта може принести своєму власникові бонуси і подарунки, тому що магазини спільно з банками регулярно організовують різні заохочувальні програми для покупців, які розраховуються за допомогою карт. Незважаючи на очевидну вигоду, частка безготівкових платежів у загальному обсязі операцій з картами поки залишається відносно невисокою – близько 30% – але ця цифра хоча і повільно, але зростає.

Як бачимо, за допомогою простої зарплатної картки можна отримати набагато більше, ніж просте зняття готівки. Головне – захотіти.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами