ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon В Україні вартість навчання в вузах в 2011 році вища ніж в Німеччині

вартість навчання в ВУЗах

Вартість вищої освіти в нашій країні зростає з такою ж регулярністю, як і ціни на бензин. Вартість навчання в вузах 2011 року збільшилась майже у всіх вищих навчальних закладах, присутніх у національному рейтингу університетів. На сьогоднішній день вартість навчання у в найбільш популярних вітчизняних внз досягають такого рівня, що абітурієнту іноді дешевше одержати освіту не на батьківщині, а за кордоном.

Світові рейтинги обходять увагою українські університети

П’ятірка кращих вузів України, за версією укладачів рейтингу “Компас” від компанії «СКМ», в нинішньому році представлена наступними навчальними закладами:

  1. Національний технічний університет України “КПІ”
  2. Київський національний університет ім. Т.Г. Шевченка
  3. Київський національний економічний університет ім. В. Гетьмана
  4. Національний університет “Києво-Могилянська академія”
  5. Київський національний університет будівництва та архітектури

Випускники цих університетів, за відгуками роботодавців та експертів у галузі освіти, отримують найкращу підготовку. На ринку праці котирується бренд цих вишів. Їх випускникам легше знайти роботу за фахом і з гідним рівнем оплати праці.

Тим часом на західному ринку освіти вітчизняні вузи практично не котируються. У щорічному рейтингу британської газети “The Times” (Higher Education), на який орієнтуються студенти і роботодавці в найбільш розвинених країнах світу, українські вузи жодного разу не згадувалися. Це при тому, що в цьому переліку регулярно позиціонуються Московський і Санкт-Петербурзький держуніверситети, а з 2009 року в ньому з’явився університет ім. Л. Гумільова з Казахстану.

Контракти дорожчають через інфляцію

Відсутність визнання з боку європейських колег, так само як і невисокий рівень матеріального достатку переважної більшості українців, не заважають вітчизняним вищим навчальним закладам встановлювати європейські ціни на свої послуги.

Найдорожче обходиться навчання на юридичних та економічних факультетах. Так, вартість навчання в Київському національному університеті ім. Шевченка та Києво-Могилянській академії складає більше 30 тис. гривень на рік. У більш скромних вузах оплата за навчання за рік коливається від 15 до 20 тис гривень. Навчання технічних дисциплін обходиться дешевше.

Наприклад, вартість навчання в КПІ в нинішньому, 2011 році коливається від 8730 до 14 730 гривень.

Київський національний університет будівництва і архітектури, що займає 4 позицію в національному рейтингу вузів, оцінює свої послуги максимум в 10 тис. гривень. У порівнянні з 2010 роком вартість контрактного навчання в Україні в цілому зросла на 5-10%.

Зростання цін на контрактне утворення пояснюється інфляцією, подорожчанням електроенергії та необхідністю модернізувати матеріально-технічну базу навчальних закладів. У той же час апетити університетів стримує наростаючий дефіцит попиту на їхні послуги. В Україні знижується кількість абітурієнтів. За даними Міносвіти, в нинішньому році буде надходити на 42% випускників шкіл менше, ніж у минулому. Це наслідки падіння народжуваності на початку 90-х років. Ситуація на ринку освітніх послуг від цього ускладнюється, вузи вступають в конкурентну боротьбу за студентів, – говорить Валерія Вальчук, аналітик моніторингового центру компанії “Study Research”.

Чехи готові навчати іноземців безкоштовно

Вартість освіти в окремих престижних вітчизняних вузах практично дорівнює цінам у відомих на весь світ британських університетах – Оксфорда, Кембриджа і Ессекса. На сьогоднішній день рік навчання в цих вузах для студентів з країн ЄС обходиться в 3-4 тис євро. У країні діє законодавче обмеження вартості контрактного навчання. На іноземців дана норма не поширюється. Внесок студентів із країн поза об’єднаної Європи в університетську касу може досягати 15-20 тис євро в рік.

Сучасна освіта за цінами, порівнянними з українськими, наші студенти можуть отримати і в Польщі. Наприклад, рік у Варшавському університеті економіки та інформатики обійдеться в 3000-3200 євро. У Варшавському технологічному університеті – 2000-3000 євро. Більш демократичні – університети Німеччини. До недавнього часу вища освіта в Німеччині була безкоштовною. У тому числі і для талановитих іноземців. Проте останнім часом вища освіта в цій країні поступово комерціалізується. Рік навчання в більшості вузів вартує 1000-1200 євро.

У Чехії іноземні студенти мають можливість навчатися взагалі безкоштовно. Для цього потрібно лише вивчити місцеву мову і вступити в державний вуз. Для бажаючих слухати лекції англійською, чеські університети пропонують таку можливість. Однак ця послуга платна, обійдеться в середньому в 2000 євро на рік.

У країнах Євросоюзу якісна вища освіта куди більш доступна для широких верств населення, ніж в Україні і країнах СНД, – переконана Валерія Вальчук. – На заході для вступу в університет необхідно лише наявність задатків у дитини. На оплату річної вартості навчання середньостатистичної європейської сім’ї достатньо частини сукупного місячного доходу. Крім того, отримати необхідну освіту дозволяють вигідні кредитні програми.

У нашій країні, відзначає експерт, рівень доходів населення в рази нижчий, ніж в Євросоюзі, а вартість освіти – порівнянна із західною. Програми кредитування студентів розвинені поки що слабо, винагороди банків за користування такими позичками досягають 30-40% річних. Вітчизняні навчальні заклади і фінансисти в даний час, по-суті, прагнуть експлуатувати батьківські почуття дорослого населення. Адже заради забезпеченого майбутнього своїх дітей велика частина українців готова відмовляти собі навіть у найнеобхіднішому.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами