ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Платіжний баланс України втратив рівновагу

платіжний баланс України

Вчора Нацбанк оприлюднив свіжі дані про структуру платіжного балансу України. За результатами першого, другого кварталів і півріччя – баланс профіцитний. Але червневий результат роботи економіки знаходиться в області негативних значень шкали. Дефіцит зведеного балансу за червень склав $376 млн.

Навіть поверхневий аналіз структури платіжного балансу України свідчить про те, що з часом у вітчизняній економіці практично нічого не змінюється. Але насторожує одна цифра – в червні різко погіршився показник з загадковою назвою «Інший капітал», що включає, в тому числі, обсяг готівкової валюти поза банками.

Якщо перші п’ять місяців поточного року даний показник стабільно був «в плюсі» ($ 1,649 млрд. за результатами першого кварталу, $ 223 млн. у квітні і $ 447 млн. у травні), то в червні він склав – $ 1,709 млрд. Відповідно, негативний результат другого кварталу склав $ 1,039 млрд. І якщо обсяг готівкової валюти поза банками стабільно зростає приблизно на $ 800 млн. в місяць, то інші складові показника «Інший капітал» (а це, в основному, кредити підприємствам прямого інвестування) зазвичай з лишком компенсували «витік» валюти з банків.

У червні ж «компенсатори» лише підлили масла у вогонь, вивівши майже $ 700 млн. Експерти вважають, що на цю суму було здійснено погашення зовнішнього боргу кимось із великих гравців вітчизняного ринку. При цьому нарікають на відсутність інформації, так як відповідний звіт Мінекономіки буде ще не скоро. Нацбанк же вирішив пояснити лише природу мільярда, який зник з банків, забувши при цьому про загадкового «хвостика» в $ 700 млн.

З тексту аналітичного звіту, розміщеного на сайті регулятора, випливає, що приріст обсягів готівкової валюти поза банками частково може бути пояснений поширенням спекуляцій у пресі про нестабільність гривні на тлі негативних новин із США і єврозони. Так, мовляв, за шість місяців поточного року приріст готівкової валюти поза банками становив $ 5,1 млрд., у той час як у першому півріччі 2010 р. – лише $ 104 млн. Іншими словами – у всьому винні журналісти.

Але про семистах мільйонах – ні слова. Проте, на думку президента Українського аналітичного центру Олександра Охріменка, саме ці $ 700 млн. зіпсували картинку зведеного платіжного балансу України. Але біда навіть не в картині, а в тому, що негативне сальдо зведеного платіжного балансу України в червні було профінансовано за рахунок резервних активів. За приблизними підрахунками експерта, ЗВР «схуднули» на півмільярда доларів.

Крім того, він сумнівається, що населення України могло викупити за місяць понад $ 1 млрд. На його думку, передумов для різкого зростання обсягів купівлі валюти населенням немає: українцям просто немає звідки взяти додаткові кошти для конвертації їх у долари. Девальваційних очікувань у суспільстві також не спостерігається на тлі стабільного курсу гривні. У кращому випадку, на частку населення припадає не більше 20% валюти, яка залишила банки. Все інше – просочилося в тіньову економіку, що є прямим наслідком вступу в силу нового Податкового кодексу.

«Відбувається колосальне вимивання грошей з «білої» економіки для обслуговування тіньової, шляхом різного роду «схемотворіння», псевдозаборгованості, контрабанди, товарних схем виводу капіталу та інших способів ухилення від податків», – розповідає пан Охрименко. Відповідно, бурхливо зростає небанківський сектор.

Разом з тим, впевнений експерт, як це не дивно, чим більше валюти буде вимиватися з економіки, тим краще житимуть українці. Поділився своїми враженнями щодо новоспеченого зведеного платіжного балансу і керівник інформаційно-аналітичного центру Forex Club в Україні Микола Івченко. За його словами, цифра в $ 1 млрд., які пішли за межі банківської системи, вийшла за рахунок того, що населення і бізнес в червні купили готівкової іноземної валюти більше, ніж продали, приблизно на $ 1,2 млрд. Частина цих грошей – близько $ 422 млн .- все-таки перекочувала в банківську систему в червні у вигляді банківських депозитів фізичних осіб в інвалюті. «Однак стверджувати на 100%, що в банківські депозити пішла валюта, куплена населенням саме в червні, – не можна. Можливо, депозити були відкриті за рахунок валюти, купленої в квітні або травні», – припускає експерт.

Дійсно, останні чотири місяці показник – «готівкова валюта за межами банківської системи» – стабільно зростає. Особливо сильно він виріс у червні. На думку експерта, це пов’язано, по-перше, зі збільшенням придбання готівкової валюти бізнесом і населенням на тлі податкових змін в частині ведення бізнесу і ймовірного відходу в тінь частини бізнесу. По-друге, з розростанням боргових проблем в єврозоні та уповільненням світової економіки, а також побоюваннями, що ці події відіб’ються на Україну. Разом з тим, упевнений пан Івченко, подібні страхи не виправдані.

Ймовірно, що вже восени Україна відновить співпрацю з МВФ і отримає близько $ 3 млрд. США, які будуть спрямовані на підтримку платіжного балансу, – у разі потреби. До того ж, ситуація з боргами в єврозоні стане більш прозорою, а темпи зростання економіки США можуть почати прискорюватися. Все це зробить приплив іноземної валюти в Україну більш стабільним, а курс гривні – стійким. Крім того, останні три тижні НБУ не брав участі в торгах на міжбанківському ринку по долару США, що, на думку експерта, говорить про збалансованість попиту і пропозиції цієї валюти.

Розв’язання питання щодо верхньої планки держборгу США чинитиме позитивний вплив на фінансові ринки в усьому світі, в тому числі, в Україні, а також буде підтримувати попит на українську експортну продукцію. «Ми прогнозуємо, що середній курс продажу готівкового долара США в Україну до кінця року залишиться на рівні 8 гривень», – очікує Микола Івченко.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами