ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Нова пенсійна реформа в Україні – невпевнене майбутнє

Пенсійна реформа в Україні

Нова пенсійна реформа в Україні практично запущена: депутати проголосували текст законопроекту, документ чекає підпису Януковича. А після цього – мільйони українців будуть грати роль формувальної маси нової пенсійної політики України. Що вона собою представляє, кожен, навіть ті кому далеко до пенсійного віку, відчують особисто.

Нова пенсійна реформа для молоді

Отож, найбільш невпевненим майбутнім після того, коли пенсійна реформа в Україні набуде чинності – 1 вересня 2011 року – зможуть “похизуватися” люди до 35 років. Саме їх стосуватиметься поняття “реформа”, яка передбачає революційні зміни в чинній системі, а саме – утворення другого і третього накопичувальних рівнів. Не дивлячись на те, що третій накопичувальний рівень на сьогоднішній день як такий існує, йому ще далеко до поняття реально діючого механізму.

Передбачається, що з того року, коли бюджет Пенсійного фонду стане бездефіцитним, частина пенсійних відрахувань громадян молодших 35 років буде надходити до державного накопичувального пенсійного фонду з подальшим підвищенням частки відрахувань з 2% до 7%. Через два роки ці гроші застрахований громадянин України зможе забрати і вкласти у недержавний пенсійний фонд, який наділений функцією адміністрування пенсійного рахунку. Ось в цьому місці якраз і потрібно поговорити про “непевність майбутнього”. В нашій державі ринок недержавних пенсійних фондів на сьогодні є досить примітивним, зокрема, причиною є низький розвиток ринку цінних паперів. Такі фонди не є надійними. Скоріше за все, в даному секторі в найближчому майбутньому потрібно очікувати серйозних змін. Наприклад, посилення ролі регулятора (Держфінпослуг) і створення гарантій для громадян, яким в результаті належать дві пенсії – індивідуально накопичена і державна. Але це в ідеалі. А поки експерти досить скептично ставляться до ідеї, зокрема бездефіцитності бюджету ПФ в найближчому майбутньому.

Майже 90% дефіциту бюджету ПФ пов’язано з відшкодуванням людям різниці між мінімальною пенсією і нижче цього рівня. Формула нарахування пенсій така, що Пенсійний фонд змушений це робити, забезпечуючи таким способом законодавчі гарантії громадян України. І ситуація що склалася жодним чином не змінилася після прийняття закону.

З урахуванням демографічних і економічних реалій України, бездефіцитність бюджету ПФ може ще довгий час залишатися недосяжною мрією. Крім того, є багато питань які стосуються тих структур, які займуться пенсійними коштами людей. На законодавчому рівні не визначено, як будуть обиратися компанії з управління активами на другому рівні пенсійної системи. До того ж, чітко не визначено відповідальність таких компаній і контроль з боку держави за їхньою діяльністю.

Нова пенсійна реформа для тих, кому за 35

Тепер розглянемо нову пенсійну реформу в Україні для тих, кого не будуть стосуватися відмічені відрахування, але безпосередньо торкнеться збільшення пенсійного віку в Україні. Нагадаємо, збільшення пенсійного віку для жінок буде відбуватися поступово до 60 років вже з вересня цього року. Для чоловіків-держслужбовців пенсійна реформа передбачає збільшення пенсійного віку на два роки, до 62 років, починаючи з 2013 року (також в декілька етапів). Окрім того, почне працювати норма закону про підвищення пенсійного стажу: у жінок з 25 до 30 років, чоловіків – з 30 до 35 років. Проте при стажі в 30 років і при досягненні 55 років у жінок в найближчі три роки буде можливість піти на пенсію.

Тим, хто старше 35, потрібно задуматися про своє пенсійне забезпечення. Тому що, дивлячись на норми закону, вони виявляться найменш захищеними – для них передбачена лише державна пенсія при посиленні умов її отримання.

Але в набагато гірших умовах перебувають безробітні жінки, яким на сьогодні під 50. Для них нова пенсійна реформа в Україні 2011 року – важка проблема. Як заробити відсутній стаж? Знайти роботу в такому віці, навіть при наявності досвіду, практично неможливо. Як результат – мізерна пенсія на старості років. На фоні того, як депутати солідарно проголосували проти обмеження спецпенсій, такий підхід виглядає надзвичайно цинічно.

В інших країнах це питання вирішується шляхом перенавчання громадян з урахуванням професійних вимог економік, тобто жінки передпенсійного віку залишаються потрібними на ринку праці. У нас система перепрофілювання також діє. Але, недивлячись на звіти Служби зайнятості про підвищення кількості “переучених”, ситуація не покращується.

Є і позитивний момент: українцям, стаж яких перевищує необхідний, пощастило більше від всіх. Як зазначив М.Борода, він буде бонусом. Правда, змінюються коефіцієнти розрахунку. Тобто, розмір пенсії індивідуально будуть призначати в управлінні Пенсійного фонду.

Нелогічність “такої м’якої”, на думку багатьох експертів, пенсійної реформи демонструє працездатність міністра соціальної політики Сергія Тигипка. Як відомо, услід за пенсійним він активно почав розробляти закони про легалізацію заробітних плат, що, в принципі, повинно сприяти поповненню бюджету Пенсійного фонду і передувати самій реформі. Однак, презентований громадськості спосіб виведення “з тіні” доходів громадян критику не витримав. І замість його доопрацювання Тигипко повернувся до пенсійної реформи, вносячи в неї невеликі поправки. Експерти не поділяють такої логіки під час прийняття рішень.

В умовах масової видачі зарплат в конвертах важко спрогнозувати об’єми накопичення громадян. Перш ніж запроваджувати другий рівень пенсійного забезпечення, потрібно стимулювати перехід на виплату білих зарплат.

Проте віце-прем’єр міністр заспокоює – Кабінет Міністрів до вересня підготує достатньо жорстких дій для легалізації заробітних плат. Зараз йдуть обговорення з роботодавцями. Подивимося, чим вони закінчаться.

А поки можна констатувати, що нова пенсійна реформа в Україні пройшла майже непомітно, ніяких тобі серйозних демонстрацій, “пенсійних майданів”, на відміну від західних країн, де подібні ініціативи зустрічали в штики. Але великому реформатору Тигипку не варто розслаблятися. Уже осінню з’являться перші жертви реформи, а їхні дії тяжко спрогнозувати…

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами