ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Огляд та прогноз цін на нерухомість 2011

прогноз цін на нерухомість

З початку цього року на вторинному ринку житлової нерухомості вартість квадратного метра знизилась на 5-10 відсотків в залежності від сегмента до 1700-2000 доларів США. За інформацією компанії “Самсон”, Київську “гостинку” можна сьогодні купити за $50,3 тис., однокімнатну квартиру – за $70,3 тисяч, двокімнатну – за $94,2 тисяч, трьохкімнатну – за $124 тисячі.

Особливим попитом користується найдоступніше житло в ціновій категорії до $100 тис. Його частка в загальному обсязі продажів у різні місяці коливається від 45% до 65%, в середньому за 6 місяців – приблизно 55%. Таке житло має від однієї до трьох кімнат і розміщене фактично в усіх районах Києва. Проте найбільшим попитом в даній ціновій категорії одно- та двокімнатні помешкання, які розміщуються в житлових масивах Троєщина, Позняки, Оболонь, Осокорки, Святошин, а також однокімнатні помешкання у Подільському та Печерському районах. У той же час, покупці намагаються уникати житлову нерухомість радянського фонду – “панельки” та “хрущовки”. Попит ці на квартири невеликий, і він знижується, а продавці подібного житла більш згідливі і все більше знижують ціни на свою нерухомість. Проте, якщо таке низькоякісне житло пропонувати нижче ринкової ціни (середня вартість $1670 за один квадратний метр), то покупці появляються доволі швидко. Така особливість сьогоднішньої ситуації на ринку нерухомості – попит є лише на те житло ціна на яку менша за середньо-ринкову на 3-5 відсотка.

“Приміром, в Голосіївському районі двокімнатна квартира з меблями у прекрасному стані була продана за $69 тис., хоча до цього вона три місяці пропонувалася за $80 тис., а минулого місяця ми реалізували: “двушку” по вулиці Василенка за $55 тисяч, що на 5-7% дешевше ринкової вартості.”, – говорить начальник відділу продажів житла компанії “Траєкторія” Лідія Ряжських.

У першій половині року можна відзначити плавну міграцію покупців у дорожчі сектори нерухомості за ціною за житло $100-200 тис. та $200-300 тис. Вважається що це спричинено здешевленням іпотечного кредитування. Однак, відсотки ще досить високі (знаходиться в діапазоні від 14,9% до 26,7% річних), внаслідок цього частина продажів, здійснених за допомогою іпотеки, мала – до 12%, проте цей показник більший, ніж у другій половині 2010 року на 8-9%. Через високу вартість іпотека грає роль додаткового механізму, який допомагає купити житло, позичивши у банку відсутні 20-40% вартості. Пропозицій кредитування з початковим внеском 10-20 відсотків, як це було до кризи, не спостерігається.

Первинний ринок рятує розстрочка

За першу половину року попит на “первинку” піднявся до рівня осінніх показників 2008 року. Таким чинок, в червні було продано 612 квартир, що на 56% більше, ніж минулого року. Всього за півріччя на первинному ринку української нерухомості було продано 1967 квартир (за аналогічний період минулого року було реалізовано 1073 квартири). Потрібно відмітити, що ця ж сама кількість житла до кризи продавалася за 1-2 місяці.

Вартість житла в новозбудованих багатоповерхівках суттєво не змінилися. Так, по столиці середня вартість квадратного метра квартир дорівнює приблизно $1300-1600. Найдешевші пропозиції як і раніше у будівельної компанії “Київміськбуд” – $1200-1300 за квадратний метр.

Фактором, що стримує ціни на первинному ринку, є житлова нерухомість в Київській області, яка є дешевшим від столичного більше ніж на 30% (приблизно $800-900 за квадратний метр). Незважаючи на те, що вартість квадратного метра на первинному ринку нижча, ніж на вторинному, на 30%, житло в новобудовах дорожчі якнайменше на 15% через більшу площу.

Існуюча активізація на первинному ринку нерухомості столиці спричинена маркетинговою діяльністю забудовників. При купівлі квартири на первинному ринку нерухомості велика кількість учасників пропонують розстрочку або кредитування. Також з’явились спроби залучити клієнтів за рахунок поліпшення пропозиції: житло продається з ремонтом і в деяких випадках частково з меблями. Зазвичай, така пропозиція стосується будинків з низьким ступенем готовності. Свою роль зіграло і відновлення будівництва великої кількості, раніше заморожених об’єктів, і як наслідок – поступове відновлення довіри до забудовників з боку покупців.

Традиційно, найкраще відбуваються продажі одно- і двокімнатних квартир. Покупці не бажають ризикувати і здійснюють купівлю квартин в об’єктах, уже зданих в експлуатацію, не дивлячись на те що ціна квадратного метра в таких будинках вища, ніж у недобудов, на 10-15%.

Прогноз цін на нерухомість 2011: дорожчати не будe

Активізація попиту не може не подобатись продавцям, але сьогоднішньої динаміки недостатньо для росту цін. Будь-яке збільшення вартості пропозиції призведе до відтоку клієнтів до лояльніших гравців. Враховуючи усі аналітичні дані експертів у цій галузі, прогноз цін на нерухомість 2011 р. на вторинному ринку: буде панувати стабільність. Коливання вартості як в більшу так і в меншу сторону будуть в діапазоні 5-7%. Очікується, що при стабільних цінах кількість угод буде плавно зростати, тому що ціни на сьогоднішній день для багатьох потенційних клієнтів є прийнятними. На додачу, активність на ринку може підвищити і прийнятий недавно податок на нерухомість. Максимальна площа житла, з якої не стягується податок, дорівнює 120 квадратних метри для квартири і 250 кв. м – для приватного будинку. Причому пільга стосується лише тієї нерухомості, в якій людина зареєстрована, решта сплачується за кожен квадратний метр. Гравці ринку вже зафіксували продаж зайвих квартир під час обміну житла більшої площі на меншу. Однак, враховуючи, що такої нерухомості на ринку не надто багато, то і схожі угоди будуть носити поодинокий характер.

Подальший розвиток ситуації на первинному ринку нерухомості буде залежати від правильної маркетингової діяльності забудовників. Прогноз цін на нерухомість 2011 р. на первинному ринку: довіра і інтерес до новобудов будуть збільшуватись, і будівельні компанії будуть в змозі навіть переманити до себе частину покупців первинному ринку. Але для цього забудовникам необхідно дотримуватися заявлених термінів будівництва, пропонувати програми розстрочки платежів, уникати нових будівельних скандалів. У цьому випадку в найближчому майбутньому первинний ринок має великі шанси відвоювати колишні позиції.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами